Głównym elementem systemu CMS Joomla! Jest komponent artykułów. To właśnie ten komponent odpowiada za wyświetlanie treści na podstronach. Aby przejść do panelu

zarządzania artykułami, należy z górnego menu wybrać i rozwinąć pozycję Artykuły. Kliknijmy z rozwinięcia opcję „Artykuły”.

1

 

 

2

 

System przekieruje nas do panelu zarządzania artykułami. Pod nagłówkiem wyświetli nam się zestaw przycisków, które umożliwią nam pracę w tym dziale. W lewej kolumnie mamy możliwość przemieszczania się pomiędzy działami: Artykuły, Kategorie, Wyróżnione. Głównym widokiem jest lista już istniejących artykułów.

 

3

 

Zacznijmy od utworzenia nowego artykułu. Do tego celu należy kliknąć przycisk, który został znaczniej wyróżniony od pozostałych. Przycisk „Utwórz”.

 

4

 

System nas przekieruje do formularza dodawania nowego artykułu.

 

5

 

Formularz składa się z pola Tytuł, w którym wpisujemy tytuł artykułu, pola alias, które służy do tworzenia prostych adresów, przyjaznych dla wyszukiwarek. Najważniejszym elementem jest edytor tekstowy, w którym zamieszczamy treść artykułu, możemy ją również w dowolny sposób formatować.

 

7

 

Kolejnym elementem pozwalającym na manipulację wyświetlaną treścią jest prawa kolumna.

Objaśnienie opcji:

 

8

  • Stan – w tym miejscu możemy zdecydować czy artykuł już ma być wyświetlany, czy jeszcze nie. Funkcja przydatna w przypadku artykułów wymagających więcej czasu na napisanie.

  • Kategoria – Wybieramy kategorię do której ma zostać przydzielony artykuł.

  • Wyróżnione – Jeżeli posiadamy stronę która wyświetla wyróżnione artykuły to ta opcja pozwoli naszemu nowemu wpisowi znaleźć się właśnie na takowej stronie.

  • Dostęp – dla każdego artykułu możemy określić dostęp. Możemy na przykład ustawić artykuł widoczny tylko dla zarejestrowanych użytkowników, lub dla jakiejkolwiek innej grupy użytkowników. Domyśla opcja Public nadaje artykułowi ogólnodostępność. Czyli każdy użytkownik będzie mógł go zobaczyć nie zależnie od tego czy jest zarejestrowany czy też nie.

  • Język – jeżeli posiadamy witrynę wielojęzyczną, w tym miejscu możemy określić przynależność danego artykułu do odpowiedniego języka.

  • Etykiety – czyli słowa kluczowe kojarzone z treścią.

Gdy nasz artykuł jest gotowy możemy go zapisać. Do zapisu artykułu przygotowano aż trzy przyciski, które w znaczny sposób ułatwiają pracę z treściami.

 

9

  • Zapisz – zapisuje artykuł, nie wychodząc z formularza. Automatycznie pozostajemy w jego edycji i dalej możemy wprowadzać zmiany.

  • Zapisz i zamknij – Zapisuje artykuł, a system przekierowuje nas z powrotem do listy artykułów.

  • Zapisz i nowy – system zapisuje artykuł i przekierowuje nas do nowego czystego formularza, w którym możemy od razu wpisać nową treść do kolejnego nowego artykułu.

Gotowy artykuł w tym przypadku zapiszę opcją drugą czyli z zamknięciem i przejście do listy, a tym samym do naszego kolejnego kroku.

Zapisany artykuł można wykorzystać na kilka sposobów. Można z niego utworzyć podstronę. Może on wyświetlać się na stronie, która wyświetla wszystkie artykuły z danej kategorii. Druga opcja dzieje się automatycznie, więc pozostaniemy przy pierwszej.

Aby utworzyć z artykułu kolejną podstronę, musimy zawiadomić o tym nawigację, która pozwala na poruszanie się użytkowników po stronie. W tym celu przejdźmy do górnej nawigacji, rozwińmy zakładkę Menu, a z listy wybierzmy nawigację w której chcemy umieścić link do naszego artykułu.

 

10

 

Po kliknięciu w nazwę menu system przekieruje nas do listy łączy znajdujących się w danej nawigacji. Z tego poziomu możliwa jest również ich edycja.

 

11

 

Analogicznie do tworzenia artykułów, aby utworzyć nową pozycję menu wystarczy kliknąć przycisk „Utwórz”. System przeniesie nas do odpowiedniego formularza, który nam to umożliwi.

 

12

 

Tytuł pozycji będzie wyświetlany w nawigacji, alias będzie widoczny w adresie.

 

13

 

W dalszej części musimy wybrać typ pozycji menu. System składa się z wielu komponentów, także musimy mu ułatwić sprawę i w jakiś sposób przekazać, że chodzi nam o komponent artykułów. Wciskamy przycisk „wybierz”.

 

14

 

Po kliknięciu przycisku pojawi nam się okno popup, w który będziemy mogli określić komponent. W tym przypadku wybieramy „Artykuły”.

 

15

Po dokonaniu wyboru rozwinie nam się lista opcji dostępnych dla komponentu Artykuły. Aby utworzyć podstronę z naszego artykułu należy wybrać z listy „Pojedynczy artykuł”.

 

16

 

 

Wybranie opcji powoduje zamknięcie okienka i przeładowanie strony. Teraz należy wybrać artykuł. Korzystamy z opcji „Wybierz artykuł”.

 

17

 

Po kliknięciu przycisku wybierz otworzy nam się po raz kolejny okno popup. Tym razem jednak z listą dostępnych artykułów.

 

18

 

Wybranie naszego artykułu spowoduje zamknięcie listy. Podobnie jak przy tworzeniu artykułów, każda pozycja menu posiada dodatkowe parametry. Określające stan publikacji, dostęp, język.

Wyjaśnienie opcji:

  • Pokaż w menu – mamy możliwość zmiany nawigacji w której ma być wyświetlana pozycja.

  • Pozycja macierzysta – mamy możliwość wyboru pozycji nadrzędnej. Czyli np. Nasza pozycja rozwinęła się po kliknięciu nadrzędnej.

  • Kolejność – kolejność można ustawić tylko wśród zapisanych pozycji. Naszą jeszcze tworzymy więc ta opcja jest jeszcze niedostępna. Zadziała podczas edycji.

  • Stan – czy pozycja w menu ma być widoczna

  • Strona domyślna – w tym miejscu możemy określić czy nowa pozycja którą stworzyliśmy ma być jednocześnie stroną startową serwisu

Jeżeli uzupełniliśmy wszystkie dane możemy zapisać i zamknąć pozycję.

 

19

 

Pozycja powinna być już widoczna na stronie.

 

 

20