Często zadawane nam są pytania dotyczące samego procesu tworzenia stron internetowych. Dlatego zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie cyklu artykułów, odpowiadających na najczęstsze pytania.

 

CO JEST WAŻNE PRZY TWORZENIU STRONY INTERNETOWEJ?

Strona internetowa nie jest równa innej stronie internetowej. Każda witryna ma swe przeznaczenie, każda witryna ma swoją funkcjonalność. Projektując stronę

internetową należy wziąć pod uwagę dla kogo budowana strona, ma być przeznaczona i jakiej jej ma być zadanie. Przed zabraniem się do jakiejkolwiek pracy należy zastanowić się dla jakiej grupy odbiorców chcemy skierować naszą nową stronę internetową. Czy ma być to witryna stonowana czy krzykliwa.

 

Projektując witrynę internetową warto jest zadbać o dopasowanie sposobu przekazywania treści do wieku odbiorców. Kolejnym etapem projektowania strony internetowej są prace nad projektami graficznymi. Wizualna interpretacja strony internetowej. Na tym etapie zostają rozplanowane wszystkie ważne miejsca na witrynie: menu, nagłówek, stopka, treści, reklamy itd. Jest to jeden z ważniejszych procesów tworzenia witryny internetowej. W tym momencie strona nasza nabiera kształtów, kolorów i ustala swe rozmiary. Po akceptacji projektu graficznego przez klienta, projekt graficzny zostaje pocięty na małe kawałeczki, które następnie są sklejane w całość przez programistów za pomocą języków programowania i znaczników html.

 

CO TO SĄ DOMENY INTERNETOWE I JAK SIĘ JE TWORZY?

Domena internetowa to adres internetowy, który wskazuje stronę internetową. Domenę można nazwać maską która nakłada na adres IP ciąg znaków które dużo

łatwiej zapamiętać. Proszę sobie wyobrazić co by było gdyby nie było domen. Każdy z nas chcąc wejść na jakąś stronę musiałby znać adres ip serwera na którym się znajduje, to by znacznie utrudniło serfowanie w internecie.

 

Domeny internetowe w swej konfiguracji posiadają miejsce na adresy DNS sa to adresy serwerów na których znajduje się dana strona internetowa. Po wskazaniu poprawnych serwerów, domena zaczyna wskazywać właściwy serwer i właściwą stronę internetową. Domeny zamawia się u dostawców domen takich jak np. domeny.pl. Wystarczy sprawdzić czy jest dostępna, wykupić na min. rok czasu i jesteśmy właścicielami domeny internetowej.

 

CZY POSIADANIE STRONY INTERNETOWEJ COŚ KOSZTUJE?

Jest to częste pytanie zadawane przez klientów jak również częste zapytanie wpisywane w wyszukiwarki internetowe. Przyszedł czas aby poświęcić jeden artykulik na

to pytanie (na pewno ważne dla wielu). Jeżeli zwracamy się do firmy z tym pytaniem to odpowiedź jest logiczna. Stronę internetową możemy także sami zrobić, może zrobić nam takową nasz dobry znajomy. Tutaj odpowiedź na to pytanie brzmi – "Posiadanie strony internetowej nic nie kosztuje".

Dalej należy zadać sobie pytanie jaką stronę internetową jesteśmy wstanie sobie stworzyć, lub jaką stronę internetową stworzy nam sąsiad. Tworzenie stron internetowych to mieszanie sztuki z technologią. Takich rzeczy nie wiedzą amatorzy licealiści, osoby tworzące strony dorywczo. Wnioski nasuwają się więc same stworzenie dobrej strony internetowej już coś kosztuje. Teraz należy zadać sobie pytanie czy chcemy dobrze reprezentować się w sieci czy jednak to nie jest takie ważne.

 

Odpowiedź na to pytanie jest od razu rozwiązaniem omawianego problemu. Kontynuując drugą część artykułu gdzie doszliśmy do wniosku że stworzenie dobrej witryny internetowej coś kosztuje, rozgrzebmy temat i zastanówmy się ile równa się to "coś". Coś zależne jest od rodzaju witryny i jej rozmachu. Proste strony z oryginalną szatą graficzną, z zaprezentowaniem pełnej oferty z danymi kontaktowymi oraz mapką dojazdową kosztuje od 400 zł netto. Jeśli pragniemy usamodzielnić się i nie prosić się nikogo o aktualizacje zainwestujmy w system zarządzania treścią (temat systemów zarządzania treścią jest dogłębnie omówiony na naszej stronie).

 

Stworzenie strony internetowej opartej o system zarządzania treścią (CMS) już nie stworzy nam znajomy, ani my sami nie znając języków programowania, ale za to sami bez tej wiedzy jesteśmy w stanie rozwijać stronę. Koszt utworzenia strony WWW opartej o CMS waha się od 750 zł netto. A co ze sklepami internetowymi? To są już systemy naprawdę zaawansowane, muszą być bezpieczne, szybkie, funkcjonalne no i jakoś wyglądać to wszystko sprawia że cena rośnie i nie każdy może sobie pozwolić na coś takiego.

 

Koszt stworzenia sklepu internetowego waha się od 1500 zł netto. Czy są jakieś dodatkowe koszty? Są dokładnie jeszcze dwie opłaty:domena i serwer. Można to wszystko ominąć i stronę oprzeć na darmowym hostingu, a zamiast domeny posiadać subdomenę. W przypadku prywatnych stron takie rozwiązanie jeszcze ma sens, ale w przypadku firm i sklepów internetowych takie rozwiązanie jest pozbawione jakiegokolwiek sensu. Ceny serwerów płatnych wahają się od 40 zł, a domen poczynając od regionalnych od 4 zł.

 

 

JAK SKUTECZNIE PROMOWAĆ FIRMĘ W INTERNECIE?

Jak ściągnąć potencjalnego klienta na swoją witrynę? Codziennie internauci przeglądają miliardy stron internetowych.  Stworzenie wirtualnej wizytówki firmy to

podstawa. Jak jednak zwiększyć oglądalność witryny i skierować ruch na swoją stronę? Przedsiębiorca, który sam o to nie zadba może być pewien, że nikt nie odnajdzie jego witryny. Dlatego inwestując w reklamę trzeba również zaprosić  gości do Internetu.  W ogłoszeniach, ulotkach, bilbordach, wizytówkach, na firmowym samochodzie koniecznie powinien znaleźć się adres strony WWW firmy. W dzisiejszych czasach, gdy Internet stał się takim potężnym narzędziem do pozyskiwania informacji możemy być pewni, że zanim klient zadzwoni, najpierw zajrzy na stronę WWW firmy. Odpowiednim sposobem, aby ułatwić  kontakt klientowi jest umieszczanie także adresu e-mail.

 

 

JAK WYGLĄDA STRONA WWW WIDZIANA PRZEZ GOOGLEBOTA?

W końcu odpowiadamy na ten temat. Ogólnie każdy kto słyszał coś o robotach wyszukiwarek internetowych słyszał też o Googlebotach. Mało kto jednak wie jak one

działają. Googlebooty to programy typu boot wędrujące za pomocą hiperłączy po stronach internetowych. Skacząc po łączach odwiedzają stronę po stronie indeksując je. Na tym też polega ich praca, na zbieraniu danych i kopii stron internetowych. Jak Googlebooty widzą strony? Widzą je w postaci tekstowej. Dlatego strony we flashu się ciężko pozycjonują, dla tego też przy projektowaniu stron internetowych należy unikać skomplikowanych menu w javascript.

 

 

PO CO TWORZY SIĘ STRONĘ INTERNETOWĄ?

Strona internetowa to nasz przedstawiciel handlowy w sieci internetowej. Można ją nazwać naszą kolejną placówką sprzedaży lub punktem informacyjnym. Stronę

internetową tworzy się po to aby być widocznym w sieci i zdobywać klientów w niej. W dobie internetu coraz więcej osób szuka informacji w internecie, również informacji o firmach i ich produktach.

Dzięki stronie internetowej mamy możliwość dotrzeć do milionów Polaków i przedstawić im w pełni swoją ofertę. Strona internetowa to najtańsza reklama i jedna z najskuteczniejszych. Prowadząc małe przedsiębiorstwo czy nawet średnie nie zawsze będzie nas stać na reklamę w telewizji. Kompletnie nieopłacalne by było rozsianie ulotek reklamowych po całym kraju. Biorąc pod uwagę fakt, że ulotki trafiają nie koniecznie do osób zainteresowanych naszą ofertą, pieniądze w większości zostaną wyrzucone w błotko.

 

Posiadając własną stronę internetową możemy dotrzeć tylko do tych osób które są zainteresowane naszą ofertą, do osób które wpiszą w wyszukiwarkę internetową słowa kluczowe z którymi powiązana jest nasza działalność. Dzięki stronie internetowej dajemy się znaleźć tym którzy nas szukają.